info@spagyrik.pltel.: 797 359 459

Sole doktora Schüsslera

Biochemiczne sole mineralne dr Schüsslera pobudzają i regulują poszczególne funkcje organizmu, wspierając procesy samoleczenia na poziomie komórkowym. W sposób łagodny i bez ryzyka skutków ubocznych, sole komórkowe porządkują procesy biochemiczne organizmu. Już pod koniec XIX wieku stwierdzono, że każda choroba ostatecznie sprowadza się do zaburzenia pracy komórek. Jeżeli koncentracja nieorganicznych soli mineralnych w organizmie jest nieprawidłowa dochodzi do zakłóceń funkcji komórki i zadrażnień chorobowych.

Korzystając z doświadczeń homeopatów doktor Schüssler (1821-1898) opracował metodę wytwarzania potencjonowanych soli mineralnych, które po określonym rozcieńczeniu, są łatwo przyswajalne dla komórek. Sole mineralne obecne w naszym organizmie czy też dostarczane wraz z pożywieniem bardzo często nie trafiają tam, gdzie powinny.

Sole biochemiczne likwidują zaburzenia w procesie dystrybucji minerałów na poziomie cząsteczkowym; nie służą bezpośrednio wyrównaniu ewentualnych niedoborów. Minerały rozcieńczone homeopatyczne w solach dr Schüsslera stymulują pobieranie i zużytkowanie dostępnych składników nieorganicznych.

Poniżej krótka charakterystyka i wskazania do stosowania 12 najważniejszych soli mineralnych, które twórca terapii określił jako “sole funkcyjne”. Sole funkcyjne doktora Schüsslera to podstawowe, niezbędne do życia związki minerałów, występujące w każdym ludzkim organizmie.

 

Sól nr 1 calcium fluoratum (fluorek wapnia)

Calcium fluoratum jest potrzebne do prawidłowego rozwoju kości, zębów i paznokci, a także ścięgien, mięśni oraz więzadeł. Jako środek funkcyjny fluorat wapniowy reguluje napięcie (elastyczność) w ścianie komórkowej, celem przywrócenia prawidłowego stanu tkanek. Sól nr 1 jednocześnie utwardza i zmiękcza tkanki – wzmacnia zwiotczałą tkankę, a zmiękcza stwardniałą. Z jednej strony wzmacnia tkankę łączną, kości, paznokcie, więzadła i ścięgna, a z drugiej – zapobiega przerostowi rogówki, wygładza fałdy skórne i blizny.

Wskazania do stosowanie soli Schüsslera nr 1: żylaki i pajączki, zwiotczenie skóry, rozstępy, zbyt miękkie szkliwo (próchnica zębów) pękanie skóry np. w kącikach ust, pęknięcia ściany odbytu, hemoroidy, łuszczyca, brodawki, stwardniałe krosty po trądziku, zdeformowane paznokcie, tendencja do opadania narządów.

Sól nr 2 calcium phosphoricum (fosforan wapnia)

Fosforan wapnia występuje najczęściej w organizmie człowieka, w największej ilości obecny jest w kościach, zębach i chrząstkach. Organizm potrzebuje tej substancji do prawidłowego procesu mineralizacji. Jako środek funkcyjny sól nr 2 jest często stosowany u dzieci. Calcium Phosphoricum, podobnie jak sole magnezu, działa rozluźniająco i rozkurczowo na mięsnie i nerwy. Przy dostatecznej ilości jonów wapnia, zapobiega wydalaniu histaminy z komórek, a tym samym zapobiega występowaniu reakcji alergicznych.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 2: opóźnione i słabe tworzenie kości oraz bolesne tworzenie się zębów (u dzieci), utrata masy kostnej (osteoporoza), wspomagająca leczenie kości po wszelkich urazach, skurcze mięśni, mrowienie i drętwienie kończyn, choroby alergiczne, przerost błony śluzowej (polipy) skłonność do krwawień z nosa.

Sól nr 3 ferrum phosphoricum (fosforan żelaza)

Żelazo jest budulcem szeregu białek i enzymów oraz minerałem niezbędnym do syntezy m.in. kolagenu. Jako sól funkcyjna fosforan żelaza pomaga organizmowi wchłaniać tlen, wspierając wiązanie się cząsteczek tlenu z krwinkami czerwonymi. Im więcej tlenu dostaje się do komórek, tym więcej składników odżywczych jest spalanych, a to oznacza więcej energii. Sól Schüsslera nr 3 wspiera pamięć i zdolność koncentracji, pozytywnie wpływa na napięcie naczyń krwionośnych (krążenie krwi), wspomaga również układ odpornościowy przy infekcjach i stanach zapalnych, a także ułatwia eliminację toksyn.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 3: zaburzenia metabolizmu żelaza, słabość i wyczerpanie, problemy z krążeniem (zimne dłonie i stopy), stany zapalne i przeziębienia w początkowej fazie (kaszel, katar, gorączka) problemy z pamięcią i koncentracją, niskie ciśnienie krwi, zaburzenia wzrostu włosów, paznokci i skóry.

Sól nr 4 kalium chloratum (chlorek potasu)

Chlorek potasu reguluje wydalanie wody z organizmu, wspiera funkcjonowanie nerwów i mięśni oraz uczestniczy w metabolizmie cukrów i białek. Sól funkcyjna chlorek potasu jest wskazana w drugim stadium stanu zapalnego, kiedy choroba już się ujawniła, a symptomy są wyraźne. W przypadku chorób zakaźnych sól nr 4 rozpuszcza białawe złogi na błonach śluzowych gardła. Kalium Chloratum reguluje gospodarkę potasu w organizmie; ma pozytywny wpływ na rytm serca, pracę żołądka i jelit.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 4: nieżyt błon śluzowych (chroniczny katar, stany zapalne zatok, oskrzeli, migdałów) wspomagające leczenie oparzenia I i II stopnia, wszelkie stany zapalne przebiegające z gorączką, stany zapalne stawów i ścięgien, stany zapalne błony śluzowej jelit i żołądka, zapalenie spojówek.

Sól nr 5 kalium phoshoricum ( fosforan potasu)

Fosforan potasu oddziałuje na wegetatywny i autonomiczny system nerwowy. Jest uważany za składnik odżywczy, ponieważ bierze udział w wytwarzaniu energii w komórkach, pomagając białkom w mięśniach wchłaniać tlen. Bez tego minerału nie byłby możliwy proces spalania w tkankach mięśniowej i nerwowej. Sól funkcyjna nr 5 reguluje dystrybucję jonów potasu i fosforanów w organizmie, co działa stabilizująco na ciało i umysł. Jeśli gospodarka tej soli zostanie zakłócona, może wystąpić ból i osłabienie nerwów i mięśni, a nawet dojść do ich porażenia.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 5: stan osłabienie (po wysiłku) stany wyczerpania (fizyczne, psychiczne i duchowe) wspomagająco przy stanach przygnębienia, apatii, lęku i depresji, biegunki i zaparcia na tle stresowym, zaburzenia snu wywołane napięciem, skurcze mięśni, nadpobudliwość u dzieci.

Sól nr 6 kalium sulfuricum (siarczan potasu)

Siarczan potasu występuje w skórze, błonach śluzowych, paznokciach, kościach i mięśniach. Sól ta odgrywa ważną rolę w metabolizmie białek, a wraz z żelazem wspomaga wymianę gazową. Głównym obszarem do stosowania soli nr 6 są wszystkie przewlekłe stany zapalne skóry i błon śluzowych, którym towarzyszą żółtawe wydzieliny. Sól funkcyjna siarczan potasu zwiększa wydolność wątroby i uczestniczy w procesach detoksykacji organizmu. Może być pomocniczo stosowana w przewlekłych chorobach skóry np. przy łuszczycy.

Wskazania do stosowanie soli Schüsslera nr 6: wszelkie stany zapalne błon śluzowych (żołądka, jelit, gardła, pęcherza, oskrzeli, oczu, uszu i zatok) nawet o przebiegu przewlekłym, wszystkie choroby skóry, choroby wątroby, przewlekła infekcja ucha, wędrujący ból reumatyczny.

Sól nr 7 magnesium phosphoricum (fosforan magnezu)

Fosforan magnezu wspomaga rozwój mięśni, nerwów i kości oraz jest odpowiedzialny za rytmiczne skurcze mięśnia sercowego. Sól funkcyjna nr 7 tłumi aktywność impulsów nerwowych i mięśni w przypadku skurczów, nadpobudliwości i nerwowego niepokoju. Dotyczy z jednej strony mięśni, które podlegają naszej woli, np. mięsnie ramion czy nóg, a z drugiej – mięśni mimowolnych, jak mięśnie brzucha czy jelit. To dlatego przy niedoborze magnezu nasilają się skurcze i kolki narządów wydrążonych typu: żołądek, jelita, woreczek żółciowy i pęcherz. Jony fosforanowe biorą udział we wszystkich procesach dostarczania energii w komórkach.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 7: wszelkiego rodzaju skurcze (brzucha, łydek, miesiączkowe) skurcze naczyń (migreny), skurcze mięśni oddechowych (astma), drżenie mięśni, kolki, niepokój na tle nerwowym.

Sól nr 8 natrium chloratum (chlorek sodu)

Chlorek sodu znajduje się głównie w płynach pozakomórkowych, w kościach, chrząstce, żołądku oraz nerkach. Do najważniejszych funkcji biochemicznego chlorku sodu w organizmie człowieka należy regulacja równowagi płynów, równowagi kwasowo-zasadowej i termicznej oraz aktywacja metabolizmu tkanek o słabym krążeniu, jak więzadła i chrząstki. Sól funkcyjna nr 8 wspomaga tworzenie nowych komórek oraz pracę enzymów metabolicznych.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 8: suchość skóry, oczów i błon śluzowych, wodnisty katar i nagły przypływ łez (np. na wietrze), pękanie stawów z powodu braku mazi stawowej, dolegliwości reumatyczne, ogólna słabość organizmu, zaparcia, obrzęki tkanek.

 

Sól nr 9 natrium phosphoricum (fosforan sodu)

Fosforan sodu znajduje się w prawie wszystkich komórkach ludzkiego ciała; magazynowany jest zasadniczo w limfie. Natrium phosphoricum odkwaszając organizm (neutralizacja kwasów) ma za zadanie zapewnienie równowagi kwasowo-zasadowej. Fosforan sodu bierze udział w rozkładzie kwasu mlekowego i stymuluje jego wydalanie. Sól funkcyjna nr 9 wspiera wskazane procesy, przywracając ich naturalną równowagę.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 9: zaburzenia trawienia tłuszczów (skurcze brzucha, otyłość, wzdęcia, kolki), trądzik metaboliczny, zgaga, dna moczanowa, ból mięśni po wysiłku, stany zapalne pęcherza, nerek oraz błony śluzowej żołądka.

Sól nr 10 natrium sulfuricum (siarczan sodu)

Natrium sulphuricum pobudza pracę nerek, jelit, żółci, trzustki i wątroby, sprzyjając eliminacji wydzielin trawiennych. Procesy eliminacji wspomagane są przez jony siarczanowe, które usuwają dodatkowo nadmiar płynów z organizmu. Siarczan sodu pomaga w spalaniu składników odżywczych w komórce, co prowadzi do wytwarzania energii i ciepła.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 10: biegunka, zaparcia, gazy, niestrawność, dolegliwości reumatyczne, zapalenie z żółtawozielonym śluzem (związane z zimnem), obrzęk tkanek, trądzik różowaty.

Sól nr 11 silicea (krzemionka)

Środek funkcyjny silicea jest ważny dla budowy i wzmocnienia skóry, włosów, paznokci, kości, więzadeł, ścięgien oraz naczyń krwionośnych, ponieważ bierze udział w tworzeniu substancji białkowej kolagenu. Sól mineralna nr 11 poprawia skłonność skóry do gojenia się po urazach, zapobiega również zaburzeniom tworzenia kości w okresie wzrostu. Dzięki krzemionce skóra, która przedwcześnie się postarzała, może ponownie stać się jędrna i elastyczna. Silicea jest niezastąpiona przy ropnych stanach zapalnych i siniakach; utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych oraz chroni przed stwardnieniem tętnic.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 11: przedwczesne starzenie się, zaburzenia wzrostu paznokci i włosów, ropienie skóry (czyraki, przetoki), osteoporoza, zapalenie okostnej, zwapnienia naczyń i choroby ścięgien, wypadanie włosów, sinienie.

Sól nr 12 calcium sulfuricum (siarczan wapnia)

Calcium sulphuricum jest składnikiem aminokwasów (budulca białek); wpływa na tworzenie tkanki łącznej i wzrost nowych komórek. Siarczan wapnia działa przeciwzapalnie na skórę i błony śluzowe i wspomaga odprowadzanie ropy, jeśli jest ujście do jej odprowadzenia. Ponadto jony wapnia stabilizują błonę komórkową, a jony siarczanowe wspomagają procesy spalania w komórce. Sól funkcyjna nr 12 służy również do regeneracji wątroby i woreczka żółciowego, a także do wzmocnienia przepuszczalności tkanek.

Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 12: stany zapalne węzłów chłonnych, rozszerzenia skóry i błon śluzowych, ropne zapalenie oskrzeli.

 

 

Sole Schüsslera od nr 13 do nr 27 (sole uzupełniające)

Sole biochemiczne od nr 13 do nr 27 zostały odkryte przez następców i propagatorów terapii biochemicznej Schüsslera. Chociaż sam doktor W. Schüssler uznał 12 soli mineralnych, jako wystarczającą bazę terapii, na początku XX w. biochemik D.Schöpwinekl stwierdził, że oprócz 12 soli funkcyjnych, w strukturę organizmu zaangażowane są również inne substancje nieorganiczne. Występują one w niewielkich, śladowych ilościach, niemniej są bardzo ważne dla procesów metabolicznych. Rozszerzenie listy soli biochemicznych umożliwił postęp techniczny; rozwój metod analitycznych, które za czasów W.Schüsslera nie były dostępne.

Sole od nr 13 do nr 17 uzupełniają i dopełniają terapię solami podstawowymi. Praktyka terapeutyczna pokazuje, że stosowane są zazwyczaj, gdy sole zasadnicze nie są wystarczająco skuteczne.

Powrót

Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane opracowaniem własnej mieszanki terapeutycznej opartej na esencjach spagyrycznych.

Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia.

Magdalena Wrona

Copyright © Spagyrik 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję