info@spagyrik.pltel.: 797 359 459

Alchemiczna droga przemiany

 

Początki spagyrika sięgają starożytnego Egiptu. Już w czasach faraonów, kapłani i wtajemniczeni wytwarzali alchemiczne mieszanki lecznicze. W tamtych czasach wiedza mieszała się z filozofią, mistyka doszukiwała się w świecie materialnym ukrytych zależności natury. Grecy przejęli alchemię od Egipcjan i adoptowali do swojej filozofii naturalnej. W Średniowieczu, poprzez kraje arabskie, nauka o alchemii trafiła do Europy i dzięki szwajcarskiemu lekarzowi Paracelsusowi (1493-1541) znalazła szerokie zastosowanie w medycynie. Paracelsusowi  zawdzięczamy użycie obecnej nazwy alchemicznych środków  leczniczych. Słowo „spagyrik” jest zlepkiem dwóch greckich słów <spao> rozdzielam/rozkładam oraz <ageiro> łączę/scalam.

Nawiązując do alchemii i jej podstaw filozoficznych, każdy surowiec leczniczy musi zostać rozłożony do pierwotnej substancji „prima materia”, z której powstało wszystko we wszechświecie. Przechodząc kolejne procesy <spao> (jakimi są fermentacja, destylacja i spopielenie) istota surowca ulega gruntownej przemianie. Swoją ostateczną wyższą formę otrzymuje surowiec w finalnym etapie alchemicznego zjednoczenia <ageiro>. Proces zjednoczenia (conjunctio) ma charakter odrodzenia rośliny w nowej, jakościowo zmienionej, uszlachetnionej formie esencji spagyrycznej.  Roślina nie traci swoich centralnych jakości. Żyje „uwolniona” w nowej formie jako jej kwintesencja. W nowej odsłonie jako esencja spagyryczna jest wyższą, bardziej rozwinięta formą siebie samej.

W XVII wieku alchemia popadła w zapomnienie, głównie z powodu posądzania jej o związki z okultyzmem. Powrót do metod alchemicznych nastąpił z początkiem XVIII wieku, kiedy na bazie dzieł Paracelsusa uczeni i medycy stworzyli paranaukowy kierunek nauk przyrodniczych.

 

Prawdziwy rozkwit alchemicznej produkcji środków leczniczych miał miejsce pod koniec XIX wieku. Największe zasługi w rozwoju środków spagyrycznych  poczynili wówczas Casare Mattei (1809-1896) oraz Carl Zimpel (1801-1879). Nie bez znaczenia jest również wkład, który wnieśli dwaj wielcy niemieccy Alchemiści Alexander von Bernus ( 1880-1965) oraz Conrad Glückselig (1864-1934)

Inne artykuły

Jakie są skutki nierównowagi żywiołów?

Nierównowaga żywiołów i jej skutki Zdrowie jest stanem harmonii, w którym ciało i umysł wraz ze swoimi wszystkimi funkcjami znajdują się w rytmicznej harmonii żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi. Żywiołów, zwanych inaczej elementami, nie można rozumieć w sposób dosłowny, tj. analogicznie do zjawisk fizycznych. Elementy nigdy nie działają pojedynczo. [...]

więcej

Czyja jest racja?

Kto ma racje? Niezależnie od tego, jak sami siebie oceniamy, skrycie wierzymy, że to nasz sposób bycia jest dobry i prawdopodobnie jedynie słuszny. Lubimy mieć racje. Jesteśmy w porządku tacy jacy jesteśmy. Wszystkie, albo zdecydowana większość naszych problemów jest spowodowana przez egoizm i niesprawiedliwość innych ludzi. Czy to prawda? Umysł (Ego) [...]

więcej

Jestem chory czy moje ciało choruje?

Czym jest choroba? Gdy jesteśmy chorzy, postrzegamy siebie jako ofiarę choroby. Dlatego trzeba sobie uświadomić, że istnieją choroba oraz osoba, która ma chorobę. To rozróżnienie pozwala zrozumieć, że osoba, która cierpi na jakąś chorobę, musi zmienić siebie, aby choroba wycofała się i zniknęła. Ciało jest wyrazem nawyków myślowych każdej osoby. [...]

więcej

Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane opracowaniem własnej mieszanki terapeutycznej opartej na esencjach spagyrycznych.

Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia.

Magdalena Wrona

Copyright © Spagyrik 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję