info@spagyrik.pltel.: 797 359 459

Czy ciało podąża za umysłem?

Trawienie to skomplikowany proces, w którym biorą udział różne gruczoły i narządy. Nasz układ trawienny obejmuje znacznie więcej niż tylko żołądek i jelita. Wstępny rozkład jedzenia zaczyna się już w jamie ustnej. Wątroba i trzustka, poprzez produkcję wydzielin (soki, enzymy i hormony) zapewniają jego przyswajalność dla organizmu. Składniki odżywcze, minerały i witaminy są wchłaniane do krwiobiegu w ściankach jelit, a stąd rozprowadzane po całym ciele.
Ten złożony system jest ściśle związany z układem nerwowym, nic więc dziwnego, że zaburzenia trawienne mogą powodować nam spore problemy. Prawie każdy z nas zna uczucie pełności czy zgagi po posiłku. Nieprzyjemne wzdęcia zawsze trafią się w nieodpowiednim momencie i trudno je powstrzymać. Listę dolegliwości trawiennych uzupełniają nudności, wymioty, skurcze i kłucie żołądka, kolki, skurcze jelit, wzdęcia, gazy, biegunka lub zaparcia.

 

Również medycyna konwencjonalna już od jakiegoś czasu dostrzega związek układu trawienia ze stanem emocjonalnym człowieka. Powstały nawet nowe jednostki chorobowe, jak nerwica żołądka czy zespół jelita drażliwego. Winowajcami są „twory” naszej cywilizacji: stres, pośpiech i nadmiar obowiązków.

 

Problem nie zawsze jest palący, ale ciągle narasta i coraz częściej przypomina o sobie bolesnym kłuciem. Innym razem powoduje mdłości i poszukuje wyjścia, żeby przynieś nam ulgę…

 

A może ten opis dolegliwości gastrycznych odzwierciedla stan ducha? Reakcje ludzi, którzy z lękiem i zbyt impulsywnie podchodzą do życia. Czy zatem ciało podąża za umysłem?

 

Moje doświadczenia z pracy z esencjami prowadzą do przekonania, że żeby skutecznie komuś pomóc nie można ograniczyć się wyłącznie do dolegliwości cielesnych. Indywidualnie skomponowany Spagyrik jest jak garnitur uszyty na miarę. Dopasowanie rodzaju roślin i soli mineralnych do konkretnej osoby, a właściwie do jej typowego schematu zachowania, „robi tą różnicę” i przynosi zdecydowanie lepszy rezultat terapeutyczny.

 

Lycopodium clavatum (widłak goździsty)

 

Lycopodium to roślina o bardzo szerokim działaniu na wszelkie dolegliwości związane z wydalaniem i odtruwaniem organizmu, którym towarzyszy słabość żołądka, jelit, wątroby, woreczka żółciowego i nerek. Efekty jej działania rozszerzają się również na układ mięśniowo-szkieletowy, który cierpi z powodu zalegających złogów (artretyzm, dna) i chronicznych stanów zapalnych. Jeśli chodzi o trawienie, charakterystyczne dla Lycopodium są bolesne wzdęcia i nieprzyjemne uczucie pełności, które występują nawet po małych i lekkich posiłkach. Okolice wątroby są wrażliwe i bolesne. Swoiste dla tej esencji są również chroniczne choroby układu trawiennego z tendencją do refluksu i zgagi.

 

 

 

Typ Lycopodium to osoba nerwowa i drażliwa. Człowiek o tej naturze wydaje się być wrogo nastawiony do świata, ciągle poirytowany i spięty. Szybko wpada w gniew i nie znosi sprzeciwu, ale w głębi duszy boi się po prostu popełnienia błędu i porażki. Niskie poczucie własnej wartości kompensuje egocentrycznym zachowaniem i dążeniem do władzy. Skrywana bojaźliwość i tendencja do tchórzliwego zachowania widoczne są szczególnie w relacjach zawodowych. Lycopodium na co dzień krytykujący i nękający swoich podwładnych, jest układny i pomocny w stosunku do zwierzchników i zleceniodawców. To typ „domowego tyrana”, na zewnątrz sprawiający wrażenie miłego i uprzejmy.

 

Nux vomica ( kulczyba wronie oko)

 

Głównym obszarem stosowania esencji Nux vomica są zaburzenia całego układu pokarmowego, zwłaszcza gdy ostre i przewlekłe zaburzenia pracy żołądka, jelit, wątroby, woreczka żółciowego czy trzustki powoduje stresujący tryb życia. Typ Nux vomica bardzo źle reaguje na różnego rodzaju używki, które wywołują u niego ból brzucha, niestrawność, wzdęcia, zaparcia, zgagę i zapalenie błon śluzowych żołądka. Charakterystyczna dla Nux jest również nadwrażliwość na leki syntetyczne. Esencja ta wspiera wątrobę w procesie odtruwania i neutralizacji substancji toksycznych. Innymi obszarami jej zastosowania są dolegliwości skurczowe układu moczowo-płciowego, hemoroidy, bóle głowy oraz zaburzenia krążenia.

 

 

 

Obraz duchowo-mentalny Nux vomica zdominowany jest przez nadpobudliwość i przewrażliwienie. Jest to osoba impulsywna i wybuchowa. Nux vomica reaguje na nawet najmniejsze bodźce i czynniki zewnętrzne bardzo impulsywnie, często niewspółmierne do sytuacji. Typ Nux vomica wykazuje negatywne cechy temperamentu cholerycznego; szybko popada w złość, bywa porywczy a nawet agresywny. Rozpoznawalna dla tego człowieka jest skłonność do szukania zaczepek, potrzeba krytyki, szybkie poirytowanie i okazywanie niezadowolenia. Ciągła ekscytacja i wzburzenie znajdują odzwierciedlenie w szeregu reakcji psychosomatycznych organizmu. Myśli i uczucia są podporządkowane racjonalizmowi; okazywanie czułości wywołuje zawstydzenie. Typ Nux vomica jest bardzo aktywny i skrajnie ambitny, a jego celem jest osiąganie ciągłych sukcesów. Osoby o tej naturze rzucają się w wir pracy, aż do kompletnej utraty sił. Wyczerpanie powoduje, że żeby nadal osiągać swoje cele zaczynają sięgać po środki dopingujące i stymulanty.

 

China (cinchona czerwona, chinina)

 

China wzmacnia i odbudowuje organizm. Jest podawana w stanach osłabienia i wyczerpania, które często spowodowane są utratą płynów ustrojowych (krwawienie, biegunki, nadmierne pocenie) Esencja wzmacnia śledzionę i wątrobę poprze zwiększenie ilości oraz jakość krwi. China sprawdza się w przypadku niedyspozycji układu pokarmowego, któremu towarzyszy silne wydzielanie gazów, osłabienie funkcji wątroby oraz powiększenie śledziony. Dotknięci tym problemem cierpią na ciągłe odbijanie i czkawki. Typowe dla Chiny jest pojawienie się tych objawów po spożyciu owoców i herbaty.

 

Stan ogólnego wyczerpania fizycznego pokrywa się z poczuciem słabości (niemocy) również na płaszczyźnie duchowo-mentalnej. Ludzie typu China są ciągle zmęczeni i przygnębieni. Życie ich przytłacza, czują się ograniczeni i zniewoleni okolicznościami. Do obrazu tej rośliny, pasuje np. widok samotnej, przeciążonej obowiązkami matki, która na płacz dziecka reaguje wybuchem złości. China nieufnie postrzega otoczenie. Czuje się w nim bezbronna i wystawiona na jego wrogie działanie, dlatego też może reagować agresywnie i nieadekwatne do sytuacji. Chinie nie są obce myśli samobójcze. Często ucieka od życia w świat fantazji i marzeń, na których realizację brakuje jej jednak energii i determinacji.

Gentiana lutea (goryczka żółta)

 

Gentiana lutea to typowa „esencja żołądkowa”, która korzystnie wpływa na problemy związane z trawieniem. Esencja ta wspomaga apetyt, reguluje i wzmacnia funkcje trawienne. Jest cennym środkiem leczniczym dla osób osłabionych i wyczerpanych wskutek przewlekłych chorób, zaburzeń odżywiania czy raka. Symptomatyczne dla Gentiany lutea są ciężkość i ucisk w okolicy żołądka, któremu towarzyszyć mogą nudności, a nawet wymioty. Cały brzuch jest wrażliwy na dotyk. W jamie brzusznej nadmiernie gromadzą się gazy, występuje częste odbijanie i wiatry. Dolegliwości te prowadzą do skurczowych bólów brzucha, występujących najczęściej w nocy.

Gentiana to wizerunek osoby mało sympatycznej i niezbyt przyjaznej. Ludzie ci są często zrzędliwi i gburowaci. Nie jest to jednak obraz prawdziwy. To jedynie maska, którą zakładają aby stawić czoła realiom codziennego życia. W duchu Gentiana lutea odczuwa nerwowy niepokój, lęki i pustkę. U tej osoby istnieje uderzający związek psychiki z narządem żołądka. Pojawienie się lęków i obaw, wywołuje natychmiastowe napięcie i ucisk w żołądku. Charakterystyczne dla Gentiany są problemy z koncentracją i ogólne uczucie otępienia. Wysiłek umysłowy szybko powoduje u nich mentalne wyczerpanie. Głowa jest ciężka i jakby zamroczona; szczególną trudność powoduje skupienie się na pisaniu.

Mandragora off. (mandragora lekarska)

 

Mandragora jest esencją pierwszego wyboru ma problemy żołądkowe, powiązane z dysfunkcją wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Występuje wówczas skłonność do bolesnego częstoskurczu brzucha oraz spastycznych zaparć. Przyczyną dolegliwości trawiennych są zazwyczaj używki, tłuste posiłki oraz nieregularne odżywianie. Długotrwałe obciążenie tych organów prowadzi do wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dalszymi objawami nieprawidłowej pracy żołądka i wątroby są bóle głowy i występowanie irytujących dźwięków w uszach (tinnitus) Problemy trawienne mogą skutkować także pojawieniem się objawów zaburzeń pracy serca, jak ucisk, ból, napięcie i zaburzenia rytmu.

Dla Mandragory charakterystyczne są przede wszystkim uderzające zmiany (huśtawka) nastroju. Osoby te mogą być nadpobudliwie i euforyczne, a chwilę później popaść w kompletne odrętwienie. W fazie euforycznej występuje nerwowość i niepokój oraz duża drażliwość na zapachy i dźwięki. Fazie depresyjnej towarzyszy silne zmęczenie, senność i apatia. Typ Mandragora odczuwa silną potrzebę bycia częścią grupy czy społeczności. Jej potrzeba przynależności jest na tyle duża, że jest gotowa do poświęceń i wyrzeczeń, włącznie z rezygnacją z własnej wolności. Jeżeli na tym polu dojdzie do utraty zaufania, Mandragora może kompletnie się załamać i popaść w apatię.

Chamomilla (rumianek pospolity)

 

Chamomilla działa leczniczo na układ nerwowy, narządy jamy brzusznej oraz błony śluzowe. Z dobrodziejstwa tej rośliny korzystają w sposób szczególny kobiety i dzieci. Chamomilla rozluźnia i zmniejsza nadwrażliwość psychosomatyczną okolic brzucha i podbrzusza. Łagodzi wrażliwość na ból. Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe całego przewodu pokarmowego, a także nosa, gardła i oskrzeli. Sprawdzonym obszarem zastosowania Chamomilli są również zaognione wykwity skórne, słabo gojące się rany oraz owrzodzenia. Charakterystyczny dla Camomilli jest ostry przebieg objawów, któremu wtóruje nadmierna stymulacja zmysłów, skurcze i nadwrażliwość na ból np. konwulsyjny ból jelit.

 

W symbolice Chamomilla jako roślina zapewnia matczyną ochronę i bezpieczeństwo. Esencja ta daje duchowe ukojenie wszystkim tym, którzy odczuwają deficyt matczynych uczuć, niezależnie od przyczyny. Brak opiekuńczych skrzydeł prowadzi to nadwrażliwości i nerwicy. Esencja Chamomilla daje doskonałe efekty, gdy odczuwanie braku poczucia bezpieczeństwa wywołuje gwałtowne reakcje emocjonalne: bunt, krzyk i wybuchy złości. Ataki gniewu i agresji mogą wywołać dolegliwości psychosomatyczne, takie jak: skurcze brzucha, zapaść krążeniowa czy bezsenność. W przypadku dzieci typu Chamomilla wystarczy łagodna perswazja, wzięcie w ramiona, kołysanie czy noszenie. Chamomilla jest również odpowiednia dla matek, które czują się przytłoczone obowiązkami związanymi z wychowaniem potomstwa. Ich bezsilność wyzwala agresywne reakcje w stosunku do dzieci.

Taraxacum off. (mniszek lekarski) 

 

Spośród esencji roślinnych Taraxacum należy do środków o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest lekiem pierwszego wyboru, jeżeli proces chorobowy ma związek z dysfunkcją układu metabolicznego. Tataxacum pobudza wydalanie i mechanizmy detoksykacji wszystkich najważniejszych organów: wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka, jelit a także pęcherza i nerek. Częstą oznaką, która wskazuje na zastosowanie Taraxacum jest tzw. rumień wędrujący języka, odbijanie się i mdłości po spożyciu większej ilości tłustego i słodkiego. Brzuch jest wrażliwy na ból, zarówno po prawej stronie w okolicy wątroby, jak i po lewej na wysokości śledziony. Objawom tym towarzyszy częsty ból głowy oraz stawów.

Zmienność zachowania to typowy obraz psychologiczny Taraxacum. Nastrój przygnębienia może zmienić się w radość. Ludzie ci mogą sprawiać wrażenie wesołych i szczęśliwych, a za chwilę rozdrażnionych i ponurych. Niestabilność emocjonalna jest szczególnie widoczna rano. Typ Taraxacum markotny i zbolały o poranku, w ciągu dnia potrafi być rozmowny, a nawet gadatliwy. Jego nastawienie do pracy jest dość niejasne i sprzeczne. Z jednej strony ludzie ci czują niechęć do swojej pracy, do swoich typowych zadań, z drugiej strony, czują się lepiej, bardziej komfortowo i spokojnie, kiedy już pracę zaczną. Chociaż natura Taraxacum jest niestała, to w życiu trudno radzi sobie ze zmieniającymi się warunkami i wyzwaniami. Reaguje wycofaniem i nierozważnie sięga po napoje alkoholowe.

Powrót

Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane opracowaniem własnej mieszanki terapeutycznej opartej na esencjach spagyrycznych.

Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia.

Magdalena Wrona

Copyright © Spagyrik 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję