info@spagyrik.pltel.: 797 359 459

Być kobietą, być kobietą…

Cykl hormonalny porządkuje niemal całe życie kobiety. W harmonijnym rytmie, jak dzień i noc, odpływ i przypływ, pełnia i nów, miesiąc po miesiącu w organizmie kobiety rozgrywa się naturalna, kontrolowana przez różne hormony, gra pozornych przeciwności. Każda kobieta wie, że hormony nie tylko powodują owulację i krwawienie miesiączkowe, ale także wpływają na wygląd skóry, procesy metaboliczne oraz samopoczucie.

Jeżeli występują problemy hormonalne, to są one zazwyczaj złożone i bardzo indywidualne. Podczas gdy, jedne kobiety borykają się z trądzikiem i zatrzymaniem wody przed okresem, inne cierpią podczas miesiączki na bolesne skurcze i nudności. Kiedy w okresie menopauzy zmniejsza się produkcja estrogenów, wiele kobiet doznaje uderzeń gorąca i potów. Są jednak kobiety, które w tym czasie bardziej narażone są na wahania nastroju, problemy z koncentracją czy bezsenność. Dlaczego?

Choć wszystkie jesteśmy kobietami, każda z nas ma poczucie bycia swoistym indywiduum. To natura definiuje temperament człowieka. Nasze doświadczenia i przekonania determinują nasze osobiste i zbiorowe stany mentalne, sposób w jaki się zwykle przejawiamy.

Mówienie o problemach zdrowotnych z pominięciem sfery duchowo-mentalnej człowieka to opowiadanie o zegarku i jego trybach w oderwaniu od aspektu czasu.

Esencje spagyryczne powstają w specjalnym procesie produkcji, który uwalnia z roślin i minerałów ich prawdziwą transcendentalną moc. Moc, która korzystnie wpływa zarówno na ciało jak i na psyche człowieka.

Postaram się opisać kobiece dolegliwości i sposób ich leczenia fascynującym językiem Spagyrika. Wybrałam do tego celu dziesięć roślin, mniej lub bardziej znanych z fitoterapii. To, co dla wielu z Państwa będzie nowe, to powiązanie wskazań do ich zastosowania z naturą i określonym zachowaniem kobiety. Zmienna i wrażliwa Pulsatilla postrzega świat zupełnie inaczej niż zdystansowana i odmawiająca sobie doznań Vanilla. Choć sposób zachowania zgoła odmienny, skutki zaburzeń hormonalnych bardzo podobne. A zatem czym lepiej, tj. bardziej indywidualnie dopasowana esencja, tym korzystniejszy jej efekt terapeutyczny dla człowieka.

Alchemilla vulgaris (przywrotnik pospolity)

 

Alchemilla vulgaris to znana z ziołolecznictwa roślina na „kobiece przypadłości”, a w szczególności na problemy ginekologiczne. Esencja Alchemilla poprawia pracę wewnętrznych narządów płciowych, jak również pomaga w osiągnięciu równowagi hormonalnej. Działając przeciwzapalnie łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia intymne.

Alchemilla łagodzi stres i napięcie przed zbliżającym się porodem oraz pozwala na jego prawidłowy przebieg.

Alchemillę stosuje się również z powodzeniem u kobiet, u których przyrost masy ciała związany jest z okresem poporodowym lub czasem przekwitania.

 

W sferze duchowo-mentalnej Alchemilla vulgaris to tematy związane z kobiecością i macierzyństwem. Esencja pomaga odzyskać wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. Typ Alchemilla to kobieta, która nie rozpoznaje prawdziwych atutów kobiecości. Postrzega kobiecość, jako słabość, przypisuje jej brak racjonalności i zbytnią emocjonalność. Narzuca sobie męski kanon działania, gdyż jej zdaniem mężczyźni są silniejsi, lepiej sobie w życiu radzą, patrzą na świat bez emocji.

Wyparcie przez Alchemillę żeńskiego aspektu duszy (Yin) może być przyczyną wielu zaburzeń zdrowia, głównie psychosomatycznych. Za maską powściągliwości i dystansu kryją się nierzadko podświadome lęki przed byciem wykorzystanym i skrzywdzonym. Esencja Alchemilla vulgaris daje impuls by zaakceptować łagodność i wrażliwość własnej duszy.

Pulsatilla pratensis (sasanka łąkowa)

 

Pulsatilla jako esencja powinna być zawsze brana pod uwagę, gdy symptomy mają tendencję do niespójności i szybkiej zmiany.

Typowym wskazaniem dla tej esencji są wszelkie fazy przejściowe, gdy organizm kobiety znajduje się w stadium gruntownych zmian hormonalnych: w okresie dojrzewania, w czasie ciąży i porodu oraz w czasie wejścia w menopauzę.

Pulsatillę można stosować również w przypadku słabego krwawienia menstruacyjnego, któremu często towarzyszy ból.

 

Z natury Pulsatilla jest łagodna i wrażliwa, a gwałtowne i agresywne zachowania są jej raczej obce. W osobowości Pulsatilli na pierwszy plan wysuwa się labilność i zmienność. Przypomina ona kwietniowy dzień, nastroje, życzenia i reakcje szybko się zmieniają. Wrażliwej i empatycznej Pulsatilli brak odwagi, determinacji i pewności siebie, dlatego w kontaktach z innymi jest powściągliwa i nieśmiała. Na próby konfrontacji reaguje najpierw wycofaniem. Pocieszenie i możliwość wypłakania się na ramieniu przyjaciela pozwala Pulsatilli poczuć ulgę i rozładować emocje.

Punica granatum (granatowiec właściwy)

 

Punica jest jedną z podstawowych roślin stosowanych na zaburzenia hormonalne okresu menopauzy, którym towarzyszą uderzenia gorąca, potliwość i wahania nastroju.

Co więcej esencja Punica sprawdza się w chorobach wewnętrznych narządów rodnych u kobiet i mężczyzn, którym towarzyszy stan zapalny, obrzęki i torbiele.

Punica granatum przynosi również pomoc parom starającym się o potomstwo.

Punica granatum pasuje do ludzi, dla których praca i bycie aktywnym stanowi kluczowy element życia. Choć jest chętna do pracy i działania, rzadko bywa zadowolona ze swoich osiągnieć. Punice stale towarzyszy poczucie braku i niedostatku. Dla ludzi tej natury przysłowiowa szklanka nigdy się nie napełnia, stąd może pojawiać się u nich drażliwość, a nawet arogancja. Wewnętrzna potrzeba gromadzenia i pomnażania dóbr materialnych nie jest u Puniki podyktowana chęcią zaspokajania własnych potrzeb. Punica granatum gromadzi wszelkie dobra dla swojego potomstwa.

Rosa damascena (róża damasceńska)

 

Rosa damascena ma bardzo szerokie spektrum zastosowania. W zakresie układu hormonalnego na tą esencję dobrze reagują kobiety skarżące się na PMS oraz dolegliwości okresu menopauzy. Rosa damascena doskonale nadaje się do wyciszenia dolegliwości ciążowych. Pomoże w wielopłaszczyznowym przygotowaniu kobiety do porodu oraz regeneracji sił w okresie połogu.

Rosa damascena wykazuje szerokie działanie przeciwzapalne i regeneracyjne. Esencja ta przyniesie szybką ulgę podrażnionym błonom śluzowym narządów rodnych.

Rosę damascenę stosuje się również w przypadku obniżonego libido, impotencji i braku satysfakcji seksualnej.

Osoba o naturze Rosy damasceny ma słaby wgląd do świata własnych emocji. Odczuwanie i okazywanie uczuć jest blokowane; spowodowane dawnymi i głęboko ukrytymi przeżyciami. Rosa damascea bywa zazdrosna i niejednokrotnie nietolerancyjna. To przeważnie kobieta, która obawia się utraty swojej kobiecości. Rosa damascea jest najważniejszą esencją dla ofiar przemocy seksualnej, kobiet porzuconych i zdradzonych. Obawa przed nadużyciem i rozczarowaniem prowadzi u Rosy do ekstremalnej czujności i wręcz unikania relacji.

Salvia sclarea (szałwia muszkatałowa)

 

Esencja Salvia sclarea wywiera korzystny wpływ na układ hormonalny, układ nerwowy oraz psychikę człowieka. Odpręża, niweluje napięcie i poprawia nastrój. Właściwości rozkurczowe Salvii sclarei są pomocne przy bolesnych miesiączkach i PMS.

Salvia zalecana jest także w przypadkach słabego krwawienia lub zaniku menstruacji.

Ponadto daje efekty w leczeniu żylaków i hemoroidów, wspierając prawidłowy przepływ krwi w żyłach.

Typ Salvia sclarea to osoba zblokowana emocjonalnie i pozbawiona radości życia, której brakuje motywacji do zmian. Nawet jeśli czuje, że powinna coś zmienić, przekroczyć stare schematy myślowe, to i tak nie ma ku temu wystarczającej odwagi. Ta wycofana postawa względem życia, hamuje Salvii możliwości rozwoju, pogłębia stany lękowe oraz prowadzi do wyczerpania i depresji.

Agnus castus (niepokalanek mnisi)

 

Esencja Agnus castus działa głównie na układ hormonalny. U kobiet wpływa korzystnie na normalizację cyklu menstruacyjnego, w szczególności gdy okres zaczyna się późno, jest bolesny, nadmiernie obfity i trwa zbyt długo. Agnus castus doskonale łagodzi napięcia przedmiesiączkowe i stany zapalne macicy. Symptomatyczne dla tej esencji są stany zapalne dróg rodnych, którym towarzyszy żółtawa wydzielina i ból podczas menstruacji.

Już w czasach antycznych nasiona Agnusa znane były z oddziaływania na popęd seksualny. Esencja ta wzmacnia libido u obu płci, a u mężczyzn dodatkowo pozytywnie wpływa na erekcję. U kobiet stymuluje płodność, a u karmiących piersią matek zwiększa laktację.

Agnus castus sprawia wrażenie osoby zrezygnowanej i zmęczonej życiem. Ten swoisty stan ducha powoduje niemoc i prowadzi do kompletnego wyczerpania. Niska samoocena i brak pewności siebie, dodatkowo potęgują przygnębienie i brak aktywności fizycznej. W skrajnych przypadkach Agnus castus popada w stan apatii, który przyczynia się do problemów z pamięcią i koncentracją. Osłabienie funkcji umysłowych może nawet doprowadzić do demencji.

Vanilla (wanilia)

 

Vanilla odpowiada za zaburzenia hormonalne, których objawy fizyczne mają swoje źródło w czynnikach psychicznych. Esencja Vanilli zmniejsza nadwrażliwość wegetatywnego układu nerwowego, w efekcie czego organom i narządom zostaje przywrócone prawidłowe funkcjonowanie.

Vanillia pomaga na problemy menstruacyjne, którym towarzyszy ból wywołany skurczami. Jest również pomocna w przypadku znikomego krwawienia lub jego całkowitego braku.

Inne obszary zastosowania esencji to suchość pochwy, tendencja do grzybicy (skóra i pochwa) oraz apatia seksualna.

Człowiek o naturze wanilii czuje niewielki związek z własnym światem uczuć. Jego reakcje są zdawkowe i oschłe. Z usposobienia Vanilla może być równie dobrze smutna i przygnębiona, jak i porywcza i rozdrażniona. Vanilla sprawia wrażanie osoby poważnej, posągowej, a nawet lekceważącej. Uczucia związane ze zmysłowością i przyjemnościami są odrzucane. Paradoks Vanilli polega na tym, że ma ona bogaty świat odczuć, ale całkowicie odmawia sobie do niego dostępu. Przyczyną blokowana emocji mogą być traumatyczne sytuacje losowe, szok, bycie ofiarą przemocy czy wykorzystania. Vanilla odrzuca wszystko, co daje radość i przyjemność.

Cimicifuga racemosa (świecznica groniasta)

 

Cimicifuga racemosa to kolejna cenna dla kobiet esencja o szerokim zastosowaniu. Cimicifuga łagodzi problemy hormonalne podczas menstruacji, ciąży, porodu oraz menopauzy. Szczególnym wskazaniem do zastosowania Cimicifugi jest uczucie rozdrażnienia i duża wrażliwość na ból okolic podbrzusza. Ból w czasie miesiączki rozchodzi się w poprzek brzucha i promieniuje do bioder.

W czasie ciąży i porodu symptomatyczne dla Cimicifugi racemosa są reakcje psychowegetatywne o podłożu lękowym. Kobiety skarżą się na bezsenność i problemy z sercem.

Cimicifuga łagodzi występujące w okresie menopauzy wahania nastroju i przygnębienie.

 

Usposobienie Cimicifugi cechuje silna nadwrażliwość psychowegetatywna. Nastroje tej osoby są intensywne i zmienne; w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do ataku histerii. Cicmicifudze towarzyszy ciągły niepokój i rozdrażnienie, które potęguje się w czasie bólu. Kobieta Cimicifuga czuje się uwięziona „w szachu” okoliczności i ograniczeń. Ciągła aktywność i gorączkowa krzątanina nie przynoszą jej oczekiwanej ulgi. Zdając sobie sprawę, że walczy z „wiatrakami” przeciążona psychicznie może popaść w depresje.

Melissa officinalis (melisa lekarska)

 

Melissa pozwala osiągnąć harmonię między ciałem a duchem. Melissa officinalis jest jedną z najcenniejszych esencji na zaburzenia funkcji organizmu wywołane stanem napięcia i stresem. Reakcje psychosomatyczne to reakcje fizyczne na długotrwały stres, traumatyczne przeżycie czy konflikt, która są odroczona w czasie.

Melissa officinalis pomaga zniwelować zaburzenia równowagi hormonalnej w okresie dojrzewania i menopauzy, a także złagodzić nudności w okresie ciąży. Pomaga także młodym dziewczętom osiągnąć normalny cykl, gdy czas pojawienia się pierwszego krwawienia mocno się wydłuża lub gdy krwawienia są nieregularne i niezbyt obfite.

Subtelna i uczuciowa z natury Melissa odczuwa silną potrzebę wewnętrznej równowagi; dąży do harmonii na wielu płaszczyznach życia. Ogromna wrażliwość Melissy czyni ją podatną również na negatywne emocje. Napięcia i stany lękowe mogą objawiać się skłonnością do hipochondrii. Kobieta Melissa ma pomysły i dużą ciekowość świata, brakuje jej jednak energii, aby plany zmieniać w rzeczywistość. Rozbieżności pomiędzy pragnieniami a rzeczywistością prowadzą do wewnętrznego napięcia. Melissa zwykle maskuje swój negatywny stan emocjonalny, z uwagi na potrzebę życia w zgodzie z otoczeniem.

Angelica archangelica (arcydzięgiel litwor)

 

Esencja Angelica archangelica działa odbudowująco, dodaje sił, wzmacnia naturalną zdolność organizmu do samoregulacji. Jest to podstawowy środek na problemy żołądkowo-jelitowe, wywołane załamaniem nerwowym czy też długotrwałym stresem.

Z dobrodziejstwa tej esencji mogą w szczególności skorzystać kobiety, u których stan wyczerpania nerwowego i fizycznego potęguje zaburzenia równowagi hormonalnej.

Angelica jest odpowiednia dla kobiet o łagodnym charakterze, których siły emocjonalne i umysłowe są słabe i szybko się wyczerpują. Angelica to osoba, która ma trudności żeby „wziąć się w garść” i szybko popada w przygnębienie. Przyczyną takiego stanu ducha jest pesymistyczne nastawienie, mała wiara w siebie oraz niska samoocena. Towarzyszące Angelice poczucie bezwartościowości prowadzi do swoistej niemocy, wycofania aktywności, a docelowo do kompletnej rezygnacji.

Powrót

Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane opracowaniem własnej mieszanki terapeutycznej opartej na esencjach spagyrycznych.

Serdecznie pozdrawiam i do usłyszenia.

Magdalena Wrona

Copyright © Spagyrik 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję